Grzejniki rurkowe to niemal standardowe wyposażenie polskich łazienek. Ogrzewa pomieszczenie, pełni rolę suszarki do ubrań oraz pełni funkcje dekoracyjne. Dopóki zainstalujemy w nim specjalny grzejnik, możesz cieszyć się jego wieloma zaletami przez cały rok. Wybierając grzejnik do grzejnika, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dla parametru 90/70/20 [° C] zaleca się aby moc grzałki wynosiła około 70-80% mocy grzałki (temperatura wody zasilającej grzałkę / temperatura wody wypływającej z nagrzewnicy / ogrzewanego pomieszczenia ). Na wszystkich drabinach łazienkowych można zastosować grzejniki elektryczne, a rury łączące wyposażone są w gwinty wewnętrzne ½ cala, co jest obecnie standardową konfiguracją na polskim rynku.
Większość dostępnych na rynku grzejników steruje temperaturą czynnika grzewczego. Można go ustawić za pomocą potencjometru lub przycisków, w zależności od producenta. Temperatura zadana czynnika grzewczego różni się od temperatury powierzchni grzejnika, zwłaszcza w górnej części grzejnika. Dzieje się tak, ponieważ czujnik temperatury znajduje się pod grzejnikiem. W zależności od typu grzejnika (jego wysokości i konstrukcji) oraz czynnika grzewczego wypełniającego grzejnik, różnica temperatur może wynosić od 5 do 15 ° C.
Grzałki łazienkowe
Producent grzejnika zapewnia konkretną grzałkę dla danego modelu grzejnika. Decydując się jednak na zakup grzejnika nie musimy od razu kupować grzejnika, wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji oraz zaślepić planowany otwór grzejnika korkiem . Istnieje wiele sposobów podłączenia grzejnika do grzejnika, ale pamiętajmy, że element grzejny grzejnika musi być umieszczony prostopadle do rurki grzejnika. Połączenia równoległe nie są dozwolone, zwłaszcza w układach poziomych. W takim przypadku powłoka grzejnika może zostać uszkodzona, powodując niedostateczną cyrkulację czynnika grzewczego. Gdy grzałka i rura chłodnicy są umieszczone pionowo, warunkowo dopuszcza się instalację równoległą, ale jest to odpowiednie tylko dla małych grzejników.
Grzałki do grzejników łazienkowych
Często stosowaną metodą tradycyjną jest podłączenie grzejnika trójdrożnym złączem, tak aby woda systemowa wróciła z grzejnika. W takim przypadku należy wkręcić trójnik do korka grzejnika, podłączyć grzałkę i zawór odcinający do korka grzejnika od dołu, a zawór termostatyczny podłączyć do drugiego korka grzejnika. Inną metodą jest zastosowanie tzw. Zaworu do podłączenia jednej strony grzejnika bezpośrednio do wtyczki grzejnika. Zanurz rurkę do podłączenia odgałęzienia instalacji centralnego ogrzewania po drugiej sekundzie.
Ze względu na swoją konstrukcję, wymieniony zawór może wykorzystywać przyłącze grzejnikowe do zasilania ciepłą i powrotu wody. Zdarza się to często, zwłaszcza przy wymianie grzejnika (np. z grzejnika żeliwnego na grzejnik rurowy łazienkowy), nasz nowy grzejnik podłączamy nie od dołu, ale z boku. W takim przypadku chcąc zastosować grzejnik należy dokupić grzejnik Odgałęzienie montażowe grzejnika posiada przyłącze boczne oraz dolne przyłącze grzejnika.