Jak reklamować małą firmę?

Skuteczna reklama dla małej firmy

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest przebić się przez konkurencję na rynku konsumenta. Zaczynając działalność jako mała firma, trzeba zainwestować w rozreklamowanie swojej marki, a następnie oferowanych produktów lub usług. Stanowi to wyzwanie, ponieważ na początku startuje się przeważnie z niewielkim budżetem, a z każdej strony otaczają koszty.

Należy pamiętać, że nie każdy sposób musi być kosztowny. Poniżej znajdują się przykłady – jak reklamować małą firmę.

Własna strona internetowa

Każda firma powinna posiadać własną stronę internetową, aby można było ją znaleźć w razie potrzeby, móc wejrzeć w jej zakres działań, zobaczyć jej lokalizację, czy skontaktować się z nią. Stworzenie witryny WWW nie stanowi dużego kosztu, nawet zlecając ją do wykonania firmie zewnętrznej. Z pewnością atrakcyjna strona jest wizytówką zakładu, a ponadto umożliwia szybsze dotarcie do potrzebującego klienta oraz ułatwia kontakt z nim.

Aby zdobywać zadowolonych klientów należy pamiętać o tym, aby strona internetowa była aktualizowana, a każdy klient był traktowany wyjątkowo.

Portale społecznościowe

Codziennie wykorzystujemy do kontaktu z bliskimi portali społecznościowych. Często przeglądamy mimowolnie reklamę lub informację o jakimś wydarzeniu, które zostało wplecione w stronę. Takie działanie często stwarza potrzebę, ale i pomaga w uzyskaniu informacji bądź zachęca do skorzystania. Mała firma powinna założyć swój kanał w serwisie typu Facebook, aby po pierwsze zainteresowany klient mógł szybciej odnaleźć przedsiębiorstwo, po drugie móc prędko odpowiedzieć na zadane pytanie, oczekiwanie bądź reklamację, a po trzecie być uważanym jako nowoczesna firma idąca z duchem czasu.

Fora tematyczne

Warto czasem przeglądać forum tematyczne, które dotyczy specjalizacji firmy. Można tam znaleźć nie tylko wiedzę udzielaną przez fachowców, ale również osoby, które zwracają się o pomoc. Ludzie widząc, że trafiają do specjalistów a nie laików, chętniej nawiązują kontakt z taką profesjonalną firmą. Nie trzeba zakładu o ogromnych rozmiarach, aby być postrzeganym jako fachowego i godnego zaufania.

Plakaty i ulotki

Nie można zapomnieć, że pomimo ułatwień w życiu tj. internet, istnieją wciąż klienci, którzy nie są za pan brat z technologią i wówczas dotrze się do nich szybciej, rozwieszając po okolicy swoje afisze i wręczając ulotki z opisem działalności i możliwością nawiązania kontaktów. Plakaty i ulotki są najlepszym sposobem na zachęcenie do odwiedzin z powodu otwarcia siedziby lub punktu firmy albo gdy organizowane jest wydarzenie z jakiejś specjalnej okazji, np. Black Friday.

Wizytówki

Jeżeli klientem będą inne firmy lub chcemy być dedykowanym specjalistą w danej dziedzinie, warto wyrobić swoją wizytówkę. Na takiej wizytówce powinno znaleźć się imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres, nazwa firmy, stanowisko oraz zakres działań.

Może jest to oklepana metoda reklamy, ale w dalszym ciągu praktykuje się ją i w niektórych przypadkach nic lepiej się nie sprawdzi. Wizytówka stanowi funkcję przypominacza. W chwili odwiedzin firmy, klient może nie zdawać sobie sprawy, że potrzebuje skorzystać z takiej usługi bądź produktu. Kilka miesięcy później może zdarzyć się coś, w wyniku czego będzie potrzebował tego i będzie poszukiwał metody kontaktu z osobą, u której to dostanie.

Aby osiągnąć sukces najlepiej korzystać z każdego sposobu na rozreklamowanie małej firmy. Nigdy nie wiadomo, na której płaszczyźnie osiągnie się największe zyski i uwagę jakiego klienta przyciągnie się.